Duurde de oerknal zo lang tot dat er planeten waren?

Evi, 11 jaar
18 februari 2009

Dus er was een oerknal en pas heel wat later kwamen de planeten maar kwam dat omdat de oerknal zo lang duurde of wat?

Antwoord


De oerknal 'duurde' heel kort, minder dan een seconde.  Als je de oerknal ziet als het 'begin', dan duurde hij zelfs helemaal niet.

Na de oerknal moest er nog heel veel gebeuren vooraleer planeten konden ontstaan.  Wellicht ontstonden de eerste sterren pas honderden miljoenen jaren na de oerknal.  En we denken dat die eerste sterren geen planeten hadden.  Want de zuurstof, ijzer, en andere zware elementen die je nodig hebt om planeten te maken, moesten nog gemaakt worden.  Want die elementen ontstaan in sterren, en dus moest er eerst een generatie sterren ontploft zijn vooraleer planeten konden ontstaan.

Toen onze aarde ontstond, was het heelal al zo'n 9 miljard jaar oud!  De meeste andere sterren met planeten die men al gevonden heeft, zijn niet noemenswaardig ouder dan de zon.

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

Prof. Christoffel Waelkens

Sterrenkunde

Katholieke Universiteit Leuven
Oude Markt 13 3000 Leuven
https://www.kuleuven.be/

Zoek andere vragen

© 2008-2025
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij liam.verbinnen@eos.be