Is zwaartekracht iets wat opgewekt wordt of opgewekt kan worden of is het gewoon zo dat een lichaam een aantrekkingskracht bezit?

Sebastiaan, 17 jaar
3 november 2008

Is de zwaartekracht iets wat opgewekt kan worden of is het gewoon de aantrekkingskracht van een (hemel)lichaam dat er zonder meer 'is' (weliswaar in grotere of kleinere mate naarmate het lichaam een grotere of kleinere massa bezit, naar ik begrepen heb)?

Antwoord

We spreken liever van gravitatiekracht. Newton ontdekte dat die kracht er is , tussen elke twee massa's
M1 en M2:
K= G M1 M2 / r2  waar G=6,673  10-11  m3 kg-1 s-2 de gravitatieconstante is en r de afstand tussen de massamiddelpunten.
De zwaartekracht is het speciaal geval van een voorwerp aan het aardoppervlak: neem voor M1 de massa van het voorwerp, voor M2 de aardmassa en voor r de aardstraal en je hebt de gewichtkracht op het voorwerp.
Die kracht kun je dus niet opwekken of doven, die is er zodra de massa's er zijn.

Ook de kracht tussen elektrische ladingen is er zodra er ladingen zijn.

Er zijn mooie theorieën die die krachten terugvoeren tot vervormingen van ruimte-tijd (gravitatie) of het uitwisselen van quanta (elektrische krachten), doch deze processen hebben onverbiddelijk plaats en kan je niet aan of uitschakelen.

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

Prof. Frans Cerulus

fysica, speciaal klassieke theoretische mechanica, electromagnetisme, quantummechanica, geschiedenis van de fysica .

Katholieke Universiteit Leuven
Oude Markt 13 3000 Leuven
https://www.kuleuven.be/

Zoek andere vragen

© 2008-2025
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij liam.verbinnen@eos.be