Is er een wetenschappelijk bewijs dat door gebruik te maken van computer /digitale media op de school, de schoolprestaties van de leerlingen er al dan niet beter op worden?
Dag Rudy
Je stelt alvast een heel interessante vraag, die helaas, en zo gaat het vak in de wetenschappen, niet met een simpele ja of nee te beantwoorden is. Ik heb een klein beetje opzoekingswerk gedaan en kom dan toch tot de vaststelling dat de resultaten elkaar hier en daar tegenspreken...
In een literatuuroverzichtsartikel (dus de schrijver van het artikel bekeek heel grondig allerhande studies over dit onderwerp) in Journal of Computer Science and Technology Studies geeft Sharma (2020) eigenlijk een volmondig JA als antwoord op je vraag... De voordelen van het gebruik van ICT zijn in dit artikel een positieve invloed op het onderwijzen, leren en examineren. ICT zorgt ervoor dat je specifiek kan instructies geven, leerlingen kunnen leren zonder rekening te moeten houden met tijd en topografische hindernissen. Het biedt tal van kansen, enz. Wat me opvalt is dat enkel VOORDELEN belicht wordt, terwijl ik bij zo een overzicht ook eventuele nadelen verwacht, of vaststellingen dat het er niet toe doet voor het leren of je ICT gebruikt of niet. Maar helaas. Dus, als ik dit artikel zou moeten beoordelen, zou ik dit zeker navragen.
Maar wat met het leren? Gaat dat er op vooruit door het gebruik van ICT? In een recent onderzoek uit Spanje (Fernández-Gutiérrez et al. 2020) blijkt dat het gebruik van ICT wel voor een positief effect zorgt voor wetenschappen, maar niet voor wiskunde en lezen. Het hangt dus ook af van het vak dat onderricht wordt, al dan niet met ICT. Of zoals de auteurs ook adviseren: een beleid gericht op het vergroten van het educatief gebruik van ICT moet zeker zorgvuldig evalueren voor welke vakken en waarvoor ICT zal gebruikt worden.
Opvallend, de data zijn iets ouder (PISA-resultaten van 2012), een studie die aangeeft dat een groter gebruik van ICT bij huiswerk, zorgt voor minder goede resultaten op rekenen, lezen en wetenschappen.
De huidige wetenschappelijke stand van zaken (of toch wat ik leer uit mijn korte zoektocht in de wetenschappen) leert ons dus dat ICT zeker voor voordelen zorgt op vlak van leren (bv. omdat het bepaalde vormen van leren toelaat die, o.a. in ontwikkelingslanden moeilijker te bereiken zijn), maar dat we telkens voorzichtig moeten blijven, ook omdat het voordeel van het gebruik van ICT vakspecfiek is. Een algemene consensus is er dus (nog) niet. We mogen niet weigerachtig zijn t.o.v. het gebruik van ICT voor leren, maar het is nog een beetje zoals we ook nog niet exact weten welke maatregelen ons het beste beschermen tegen corona of het klimaatprobleem. De wetenschap blijft het alvast verder onderzoeken.
Referenties:
Agasisti, T., Gil-Izquierdo, M., & Han, S. W. (2020). ICT use at home for school-related tasks: What is the effect on a student’s achievement? Empirical evidence from OECD PISA data. Education Economics, 1-20.
Fernández-Gutiérrez, M., Gimenez, G., & Calero, J. (2020). Is the use of ICT in education leading to higher student outcomes? Analysis from the Spanish Autonomous Communities. Computers & Education, 157, 103969.
Sharma, V. (2020). A Literature Review on an Effective Use of ICT in Education. Journal of Computer Science and Technology Studies, 9-17.
Er zijn nog geen reacties op deze vraag.
Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.
Onderwijs Onderwijsonderzoek Neurowetenschappen Lichamelijke Opvoeding