Zijn deze stenen het resultaat van menselijke activiteit of zijn ze natuurlijk gevormd?

Pedro, 45 jaar
21 september 2020

Ik vond meerdere van deze stenen tijdens het graven in de tuin. Op het eerste zicht lijken ze stukjes van een groter geheel. Ik vroeg me hierbij af of dit het resultaat kan zijn van bewerkingen door mensen lang geleden. De vindplaats is heel landelijk geleden. Uit historische kaarten van de NGI leerde ik dat daar sinds eeuwen geen bebouwing is geweest.

Antwoord

Beste Pedro,

Je hebt silex gevonden, dat staat vast.

Hoewel silex (vuursteen) door prehistorische mensen bewerkt werden om vuistbijlen en andere werktuigen te maken lijken deze stukken silex op het eerste gezicht niet door mensen bewerkt geweest te zijn.

Om meer zekerheid hierover te hebben zouden ze van alle kanten bekeken moeten worden.

Enkel de drie grootste stenen komen in aanmerking, de andere twee zijn duidelijk niet bewerkt.

Het gebeurt wel vaker dat vuursteen breuken vertoont die lijken op menselijke bewerking, ook al is dat misschien niet het geval. Interessant in dit geval is een exacte plaatsbepaling om te achterhalen hoe deze stenen daar terecht zijn gekomen. Er is misschien wel een oude rivierbedding waarin dergelijke stenen terecht kwamen nadat ze uit de grond gespoeld zijn kilometers verder stoomopwaards en tot daar gespoeld zijn.

Tenslotte is het natuurlijk ook mogelijk dat iemand deze stenen daar achtergelaten heeft zonder bijbedoelingen maar om er van af te zijn, ook al is het 'in de middle of nowhere' en is er geen weet van vroegere menselijke activiteit. Op oude kaarten (hoe waardevol ook) staat natuurlijk niet altijd alles.

Als je toch nog hoopt op stenen werktuigen als uitkomst van je schattenjacht, raad ik je aan je vondst mee te nemen naar een antropoloog die je meer zekerheid kan verschaffen.

 

mvg

 

 

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

Technicus Jeroen Venderickx

Biologie, natuur- en milieueducatie

Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen
Vautierstraat 29 1000 Brussel
https://www.naturalsciences.be

Zoek andere vragen

© 2008-2026
Ik heb een vraag wordt gecoƶrdineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij ikhebeenvraag@eos.be