Bij welke natuurramp vallen de meeste slachttofers?

emma, 11 jaar
29 juli 2008

Er zijn zoveel natuurrampen bvb. tornado's,orkanen.....
maar bij welke natuurramp vallen er het meeste slachttofers?

Antwoord

Op de bijgevoegde webstek van Wikipedia (in het Engels) vind je lijsten van natuurrampen met de meeste slachtoffers. Zoals je kan zien blijken twee overstromingen in China de grootste tol te hebben geëist. Dan heb een aardbeving (weer in China) en twee orkanen (in Bangladesh en India). En dan heb je de grote tsunami in de Indische Oceaan op 26 december 2004.

Maar eigenlijk kan je niet zeggen dat er één bepaald type natuurramp steeds meer slachtoffers zou maken dan een ander type natuurramp. Want wat maakt van een natuurfenomeen een natuurramp?
Aardbevingen, vulkaanuitbarstingen, orkanen, ... zijn allemaal natuurfenomenen, uitdrukkingen van de actieve planeet waarop we leven. Een natuurfenomeen wordt een natuurramp wanneer het natuurfenomeen toeslaat in gebieden waar vele slachtoffers kunnen vallen.
Neem het voorbeeld van een aardbeving. Een zware aardbeving (bijvoorbeeld met een magnitude van 8 op de schaal van Richter) in een onbewoond gebied zal nauwelijks het nieuws halen, hoogstens als een uitzonderlijk natuurfenomeen. Maar als die aardbeving toeslaat in bewoond gebied en een grote stad met de grond gelijk maakt en vele slachtoffers maakt, dan wordt die aardbeving een natuurramp. Maar als die aardbeving dan een stad treft waar de gebouwen bestand zijn tegen zo'n aardbevingen, dan zou het wel eens kunnen dat er nauwelijks slachtoffers zijn, en dan is die aardbeving toch weer geen natuurramp.

En zo kan je op de wereld gebieden gaan bepalen waar de kans op natuurrampen groot is: dit zijn gebieden waar veel mensen wonen en waar een welbepaald natuurfenomeen veel voorkomt en waar de mensen niet voorbereid zijn op dat natuurfenomeen. Neem nu bijvoorbeeld de kustgebieden in Bangladesh of Birma. Dit zijn laaggelegen kustgebieden die gemakkelijk kunnen overstromen, waar veel mensen wonen en waar geregeld orkanen voorkomen. Het ligt dan ook voor de hand dat orkanen daar mogelijk vele slachtoffers kunnen maken. En dat is nu net wat in mei gebeurd is in Birma met de cycloon Nargis met een dodentol van meer dan 140.000.

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

prof. Manuel Sintubin

Kosmische evolutie Geowetenschappen Geodynamica Aardbevingsgeologie Aardbevingsarcheologie

Katholieke Universiteit Leuven
Oude Markt 13 3000 Leuven
https://www.kuleuven.be/

Zoek andere vragen

© 2008-2026
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij ikhebeenvraag@eos.be