Waarom heeft niet elke wagen verplicht een zonnepaneel op het dak?

Bart, 53 jaar
20 april 2018

Auto's staan of rijden heel vaak in het zonlicht en ze gebruiken veel energie. Het lijkt voor de hand liggend om een zonnepaneel op het dak te hebben om voor een deel van de energie te zorgen. Waarom gebeurt dat niet?

Antwoord

Beste Bart,

Het lijkt inderdaad logisch: we hebben nog wat plaats over, waarom leggen we er geen zonnepanelen op? Een eerste opmerking is natuurlijk dat je de elektriciteit moet kwijt kunnen, het zal dus enkel nuttig zijn voor elektrische (of waterstof-)auto's.

Laat ons er van uitgaan dat we een elektrische auto hebben met een ruime dakoppervlakte van 2 m2. Als je die auto nooit binnen of in de schaduw parkeert, dan valt daar in de zonnigste maand (juni) ongeveer 330 kWh aan zonne-energie op. Met redelijk efficiënte zonnecellen (17%) bekom je dan 56 kWh elekrische energie, ongeveer gelijk aan één acculading. Daarmee kan je ongeveer 370 km rijden. Op jaarbasis haal je 370 kWh uit de zon, genoeg voor bijna 2500 km. Dit is met optimistische schattingen en er van uitgaande dat de auto altijd buiten staat. Maar 2500 km is toch al een aardige afstand.

Je auto staat natuurlijk het grootste deel van de tijd stil. Tijdens het rijden verbruik je véél meer energie dan je uit de zon kan halen. Kijk maar naar de Solar Challenge, waar extreem lichte wagens vol met zonnepanelen het nauwelijks volhouden in de Australische woestijn.

Ook is het zo dat een zonnepaneel geïntegreerd in een auto duurder zal zijn dan een zonnepaneel met standaardafmetingen op het dak van je huis. Het alternatief is dus aantrekkelijker: leg enkele panelen extra op je huis en steek de auto in het stopcontact. Maar het is niet uitgesloten dat enkele autofabrikanten in de toekomst zonnepanelen op hun auto's voorzien, al was het maar als marketingstunt.

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

Dr. ir. Jan Rongé

Bio-ingenieur. Elektrokatalyse en hernieuwbare waterstofproductie

Katholieke Universiteit Leuven
Oude Markt 13 3000 Leuven
https://www.kuleuven.be/

Zoek andere vragen

© 2008-2025
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij liam.verbinnen@eos.be