Ik ben en heel interessant boek aan het lezen: "Rampzalige veldslagen" van Julian Spilsbury.
Dit gaat over waarom bepaalde veldslagen verloren werden en de nasleep er van.
Ik lees over de enorme doden aantallen (vooral bij de WW1 vedslagen) en ik vroeg me af wie die doden begroeven.
Waren dat speciale legereenheden?
En hoe werd er afsproken waneer de ene partij zijn doden aan de andere kant van het front kon gaan halen?
De Eerste Wereldoorlog was in veel opzichten een kantelmoment. Een bijzonder interessant artikel daarover vindje in http://www.greatwar.co.uk/article/ww1-war-graves.htm.
Ervoor werden gesneuvelde soldaten in massagraven verzameld, en werd zelden een administratie opgemaakt van vermisten. Gesneuvelde partijen werden zelden gescheiden, en vaak begraven door een neutrale partij als het Rode Kruis. Gedenktekens werden meestal enkel door de overwinnende partij opgericht. Dat alles veranderde door de schaal waarop mensen tijdens de Eerste Wereldoorlog omkwamen.
Zolang de gevechten duurden, werden doden begraven door eigen troepen, vaak door genietroepen - zo werd ook het Chinese Labour Corps ingezet om de doden te begraven. Echte begraafcompagnieën bestonden er nooit. Er werden ook zelden of nooit doden uitgewisseld. Wel werden doden van de tegenpartij begraven; hygiënische en praktische overwegingen speelden daarbij mee. Nu nog vind je op sommige Britse kerkhoven graven van andere nationaliteiten, ook van de tegenpartij.
Na de wapenstilstand werden op 26 november 1918 al afspraken gemaakt voor de uitwisseling van gesneuvelden, het herbegraven en het groeperen van begraafplaatsen. In Versailles werd voorzien dat de begraafplaatsen konden blijven waar ze waren, maar dat de aanleg en het onderhoud ervan werd toch aan de vroegere strijdende partijen toekwam. Die richtten daarvoor speciale organisaties op, die met voornamelijk burgerpersoneel werkten, maar ook op militaire steun konden rekenen. Enkel in Frankrijk bleven de oorlogsgraven volledig onder het beheer van het ministerie van defensie.
Die organisaties maakten duidelijk dat het aantal vermisten onstellend hoog lag, doordat er vier jaar lang amper kans was voor degelijke begraafplekken. En zo komt het dat er nu nog, honderd jaar later, soms lichamelijke resten worden opgegraven, geïndentificeerd en herbegraven.
Er zijn nog geen reacties op deze vraag.
Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.