Wat te doen met een kat die in huis plast?

myreille, 51 jaar
5 december 2012

ik heb een oudere poes van 5 jaar. Ze plast 1 maal per dag buiten haar kattenbak. Eerst was het aan de voordeur. Daar heb ik nu aluminiumfolie gekleefd. Deze plek is voor haar nu niet meer interessant. Nu doet ze het binnen in de keuken, daar ook aluminiumfolie gekleefd,nu heeft ze weer een andere plaats gekozen.
Ik kan nu toch niet heel mijn huis met aluminiumfolie gaan bekleden?
Wat moet ik doen,om deze dame het wijs te maken dat dit echter niet kan?
mvg
myreille

Antwoord

Beste Myreille,

allereerst wil ik beginnen met te benadrukken dat allerhande tips in verband met probleemgedrag bij katten eigenlijk nooit werken. Katten doen altijd iets om een bepaalde reden. Het is dus veel zinniger om de reden te achterhalen van bepaald gedrag, dan om de symptomen te gaan bestrijden, wat dus toch niet helpt en het baasje (en de kat!) enkel maar gefrustreerd achterlaat met het gevoel dat 'alles al geprobeerd is', terwijl de échte problemen nooit zijn aangepakt.

Wat is dan wel de beste aanpak? Allereerst een bezoek aan de dierenarts, waar zowel urine als bloed moeten getest worden. Wel 50% van de gedragsproblemen komt voort uit een medische aandoening. Bij onzindelijkheidsproblemen ligt dat percentage nog véél hoger. Katten zijn ongelooflijk goed in het verbergen van pijn en ziekte en kunnen dus doodziek zijn zonder dat het baasje iets merkt. En dierenartsen hebben helaas geen röntgenogen, dus er moet echt onderzoek gedaan worden. Laatst hoorde ik helaas van een kat die al 5 jaar in huis plaste, die wel al met allerhande middeltjes door de dierenarts behandeld was, maar waarvan nooit de urine gecontroleerd was. Na 5 jaar aanmodderen is die uiteindelijk toch gecontroleerd en die kat bleek blaasgruis te hebben. Met de juiste behandeling was dit op enkele weken opgelost. Zo ziet u maar hoe belangrijk een goed onderzoek kan zijn!

Onzindelijkheid bij de kat is zoals gezegd dus in het overgrote deel van de gevallen medisch gerelateerd. Ik zou u aanraden om meteen een afspraak te maken bij uw dierenarts. Hij/zij kan met een dunne naald urine rechtstreeks uit de blaas halen (cystocentesis) om te testen. Daarvoor hoeft de kat niet in slaap, de meeste katten laten dit prima toe. Ook bloedprikken kan normaal gewoon zonder verdoving. Pas indien een medisch probleem helemaal uitgesloten is, kan u denken aan een gedragsprobleem. Dan kan u best een goede gedragstherapeut inschakelen. Die kan de oorzaak bepalen en vaak is met enkele eenvoudige ingrepen in de omgeving het probleem dan opgelost, dikwijls zelfs binnen enkele dagen. Meer info daarover kan u vinden op het kattengedragsforum: http://kattengedrag.forumup.nl/?mforum=kattengedrag . Voor  adressen mag u me steeds contacteren via e.peeters@felinewelfarefoundation.org . Maar aangezien deze kat al 5 is en nu pas probleemgedrag vertoont (meestal begint dat rond 1,5 à 2 jaar), ben ik er vrij zeker van dat uw kat gewoon ziek is en pijn heeft. Ze heeft sowieso uw hulp en begrip nodig!

Met vriendelijke groet,

Els Peeters

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Zoek andere vragen

© 2008-2026
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij ikhebeenvraag@eos.be