De uitstoot van vliegtuigen, komt die terug op aarde of niet?

Johan, 57 jaar
24 mei 2008

Wij wonen in een vliegroute waar veel vliegtuigen overvliegen (om de vijf minuten) en vragen ons af of die uitstoot terug op aarde terechtkomt en zo ja, is dat schadelijk voor mens dier en plant?

Antwoord

De uitstoot van vliegtuigen zijn het product van de verbranding van keroseen, dat is een brandstof met eigenschappen tussen die van benzine en diesel.

De uitstoot bestaat uit water (H2O), CO2 (koolstofdioxide), stikstof (N2), zuurstof (O2) en als bijprodukt NOx (een verzameling stikstofoxides).

Het water vermengt zich met de lucht, net zoals de stikstof en de zuurstof (die twee laatste vormen zijn de bestanddelen van lucht) en geeft vochtige lucht. Niets aan de hand.

De CO2 echter die gaat zich vermengen met de lucht en zorgt voor broeikaseffect (opwarming klimaat).

De stikstofoxides (vornamelijk NO2) zijn tevens schadelijk. In samenstelling met water (aanwezig in de lucht) H2O, vormt het H2NO3, salpeterzuur, dat zorgt voor zogenaamde zuren regen. Zure regen heeft drie oorzaken:

- emissies van SO2, door verbranding van zwavel, maar daar is de laatste 20 jaar ernstig werk van gemaakt, men filtert de SO2 bij de elektrische centrales (SO2 gaf zwavelzuur en dat tastte gebouwen, standbeelden enz... aan)

- emissies van NOx, door de benzinemotoren, en vliegtuigen voornamelijk; ook hier probeert men met propere motoren aan te verhelpen; bij de elektrische centrales worden NOx filters geplaatst

- bijproducten van meststoffen die de boeren op hun land aanbrengen

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

ir Marc Borremans

Thermodynamica Pompen en Compressoren Warmtetechnieken

Erasmushogeschool Brussel
Nijverheidskaai 170 B-1070 Brussel
http://www.erasmushogeschool.be/

Zoek andere vragen

© 2008-2026
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij ikhebeenvraag@eos.be