Onlangs waren we op de Noordkaap en iemand vroeg toen waarom we de maan niet zagen. Kun je op de Noordkaap de maan eigenlijk wel te zien krijgen?
De maan is zeker zichtbaar vanop de Noordkaap. Maar in de zomermaanden, als de zon daar vrijwel gans de dag boven de horizon staat, zal een volle maan er ongeveer gans de dag onder staan. Maan en zon staan bij volle maan immers min of meer tegenover elkaar. Anderzijds, een maansikkel, (die bevindt zich altijd dicht bij de zon, anders zou het geen sikkel kunnen zijn) zal in de zomermaanden dus heel lang boven de horizon staan, mogelijks zelfs een ganse dag.
In de winter zal een volle maan quasi gans de dag zichtbaar zijn...
Bijvoorbeeld, op 21 december 2010 was het toevallig volle maan en ging de maan op de noordkaap helemaal niet onder. Ze stond rond middernacht op circa 40° boven de horizon.
Dus u ziet, het hangt ook op de Noordkaap af van
- welke datum of periode in het jaar
- welke maanfase.
Maar het is zeker en vast niet zo dat de maan daar nooit zichtbaar zou zijn.
Er zijn nog geen reacties op deze vraag.
Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.