Wat loopt er in de hersenen mis bij mensen die het syndroom van Gilles de la Tourette hebben?

Lise , 17 jaar
26 november 2010

Ik maak mijn eindwerk over Gilles de la Tourette en ik heb al gezocht naar oorzaken waarom iemand Gilles de la Tourette heeft, maar ik kom steeds uit op het wazige antwoord 'het is een aantasting in het zenuwstelsel'. Hiermee ben ik natuurlijk niet veel. Is er geen specifiekere uitleg over wat er in het lichaam aan de hand is als je Gilles de la Tourette hebt? Ze hebben immers toch al gevonden dat het erfelijk is, waarom kunnen ze dan niet precies zeggen wat de oorzaak is in het lichaam?

Antwoord

Beste Lise,

Wat er precies fout loopt in de hersenen bij tics en Gilles de la Tourette syndroom is een heel moeilijk verhaal. Je kan op het web wel een en ander vinden als je zoekt onder 'tourette' of 'tics' en 'pathofysiologie' (in het Engels Pathophysiology).

Heel kort gezegd komt het erop neer dat onze bewegingen in belangrijke mate worden geregeld door een aantal kernen in de diepte van de hersenen (de 'basale ganglia'). Deze synthetiseren als het ware de informatie die ze krijgen uit de hersenschors voor onze bewegingen (waarbij de gevoeligheid voor prikkels uit ons lichaam wordt meegerekend), onze emoties en onze mentale vermogens (zoals geheugen). Bij tics loopt er iets fout in deze balans. Mensen met tics reageren te hevig op prikkels met een bewegingsrespons. Dit verklaart waarom mensen met tics heel vaak vertellen dat ze iets 'voelen' voor ze een tic hebben en dat iets krijgen ze weg door tics zoals bijvoorbeeld oogknipperen. Daarom ook dat mensen hun tics wel even kunnen tegenhouden als ze zich daarop concentreren.

De balans tussen deze verschillende circuits wordt geregeld door een bepaalde stof, het dopamine. Vandaar dat dopamineremmers worden gebruikt als behandeling voor tics.

Vermoedelijk is deze balans verstoord door een genetische factor die we op dit moment nog niet duidelijk kunnen detecteren.

Hopelijk is dit al enige verduidelijking.

Met vriendelijke groeten,

Prof. Dr. P. Santens

UZ Gent

Reacties op dit antwoord

Er zijn nog geen reacties op deze vraag.

Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.

Beantwoord door

Prof Patrick Santens

Neurologie en neurowetenschappen. Neurodegeneratieve ziekten zoals Parkinson, Alzheimer. Cognitieve stoornissen en bewegingsstoornissen.

Universiteit Gent

http://www.ugent.be

Zoek andere vragen

© 2008-2026
Ik heb een vraag wordt gecoördineerd door Eos wetenschap. Voor vragen over het platform kan je terecht bij ikhebeenvraag@eos.be